Let's boycott Nobel Peace Prize from Norway because of "Legal Kidnapping" there!
Kosmetyki z mlekiem klaczy

[VIDEO] Poturbowany bielik jest już wolny

[VIDEO] Poturbowany bielik jest już wolny

Młody samiec bielika został uratowany przez leśników z Nadleśnictwa Tuczno (RDLP w Pile). Ptak został już wypuszczony.

Żerujące na padlinie bieliki zauważył Sylwester Olszewski, łowczy koła łowieckiego „Sokół Wałcz”. Gdy się zbliżył, jeden z bielików odleciał, natomiast drugi nie mógł się nawet podnieść. O całym zajściu zostali poinformowani leśnicy z Nadleśnictwa Tuczno. Na miejsce przyjechał Zbigniew Gradek, inżynier nadzoru z nadleśnictwa.

Stan bielika cały czas się pogarszał. Ptak został natychmiast przewieziony do trzcianeckiej lecznicy zwierząt. Tam przeszedł gruntowne badania. Na szczęście zwierzę nie zostało postrzelone ani nie miało uszkodzonych kości. Ptak był trochę pokiereszowany, nie wykluczone, że rany powstały w trakcie sprzeczki z drugim bielikiem. Ptak dostał zastrzyki na wzmocnienie i trafił pod opiekę inżyniera nadzoru.

Leśnik cały czas był w kontakcie z lekarzami weterynarii, także terapia nieszczęśnika była prowadzona pod nadzorem specjalisty. O incydencie został również poinformowany Komitet Ochrony Orłów.

Bielik, któremu Zbigniew Gradek dał na imię Sylwan, dopiero po paru dniach zaczął odzyskiwać siły. Kiedy Sylwan był już na tyle mocny, został zważony (4,1 kg) i zmierzony (rozpiętość skrzydeł 2,20 m). Bielika wypuszczono w okolicy, w której kilka dni wcześniej został znaleziony.

Gdyby nie interwencja łowczego, pomoc leśnika i weterynarzy, jego historia skoczyłaby się dużo gorzej. Prawdomównie stałby się ofiarą innych drapieżników lub wałęsających się psów.

To nie jedyny bielik, który zawdzięcza życie leśnikom. W ciągu ostatnich kilku dni pracownicy Lasów Państwowych dwukrotnie zaopiekowali się rannymi ptakami (na terenie nadleśnictw: Dąbrowa i Piotrków).

 

Informacja za: lasy.gov.pl

Fot. Archiwum Nadleśnictwo Tuczno


Komentarze

Podobne informacje

[VIDEO]: Ekologiczne ciepło dla Poznania

[VIDEO]: Ekologiczne ciepło dla Poznania

2017-02-09 12:43:02

Pierwszy w Europie odzysk ciepła z procesów przemysłowych na potrzeby ogrzewania miejskiego Ekologiczne ciepło dla ponad 30 budynków na Wildzie i Dębcu, w tym dla szpitala HCP Zmniejszenie lokalnej emisji dwutlenku węgla o ponad 1000 ton rocznie


Usuwanie drzew i krzewów po nowemu

Usuwanie drzew i krzewów po nowemu

2017-02-08 10:07:39

Od początku bieżącego roku weszła w życie ustawa z dnia 16 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o lasach (Dz. U. 2016, poz. 2249). Wprowadza ona między innymi ważne zmiany w systemie przepisów dotyczących usuwania drzew i krzewów, obowiązku uzyskania zezwolenia na ich usunięcie, opłat za usunięcie i kar za usunięcie niezgodne z przepisami.


Wielkie liczenie ptaków

Wielkie liczenie ptaków

2017-02-02 12:22:08

W ostatni weekend w większości nadleśnictw na terenie Polski odbyło się Zimowe Ptakoliczenie. Jednym z nadleśnictw, które brało udział w akcji było Nadleśnictwo Olsztynek (RDLP w Olsztynie).


Laury dla: Trzech muszkieterów

Laury dla: Trzech muszkieterów

2017-01-28 19:13:54

Prawie 150 autorów nadesłało zdjęcia na 16. edycję konkursu „Leśne Fotografie". Zwyciężyła praca Zbigniewa Kożuchowskiego z Kolbuszowej przedstawiająca młode lisy przed norą.


Sosna (nie)zwykła

Sosna (nie)zwykła

2017-01-18 19:20:13

Cykl o niezwykłych sosnach, to kilkuminutowe filmiki zamieszczane przez Pawła Mrowińskiego na kanale YouTube. Do   tej pory powstało już dziesięć odcinków serii, a bohaterkami poszczególnych filmów były m.in.: sosna himalajska, sosna syberyjska, sosna jednoigielna czy sosna Coultera.


Warszawa walczy z zanieczyszczeniami powietrza

Warszawa walczy z zanieczyszczeniami powietrza

2017-01-10 07:38:59

Działania poprawiające jakość powietrza prowadzone są w trzech obszarach: transport, zieleń i energia. Ich finansowanie jest zapewnione dzięki zarządzeniu Hanny Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy o programie inwestycyjnym do planu gospodarki niskoemisyjnej. Budżet programu to 16 mld złotych.


[VIDEO] Strzelce Krajeńskie: Kłusownik-recydywista zatrzymany!

[VIDEO] Strzelce Krajeńskie: Kłusownik-recydywista zatrzymany!

2017-01-05 10:31:55

Straż Leśna z Nadleśnictwa Strzelce Krajeńskie (RDLP w Szczecinie) wytoczyła „nowoczesne” działa przeciwko kłusownikom.


Warszawa: Trzecie urodziny Tytusa

Warszawa: Trzecie urodziny Tytusa

2017-01-03 07:45:37

Szympans Tytus w środę, 4 stycznia, będzie obchodzić swoje trzecie urodziny. Z tej okazji o godz. 12.30 w pawilonie małp człekokształtnych odbędzie się specjalne przyjęcie urodzinowe na którym nie zabraknie tortu dla jubilata.


Pamiętajmy o potrzebach i emocjach zwierząt

Pamiętajmy o potrzebach i emocjach zwierząt

2016-12-27 08:53:36

Nie dla wszystkich zwierząt będzie to jednak czas w pełni szczęśliwy. Wiele czworonogów, które miały być gwiazdkowym prezentem, trafi później do schronisk. Pamiętajmy o potrzebach i emocjach zwierząt w okresie Nowego Roku.


Mądre dokarmianie ptaków zimą

Mądre dokarmianie ptaków zimą

2016-12-27 08:49:05

Kiedy i jak dokarmiać ptaki zimą? Należy przestrzegać kilku zasad. Jakich? Tego dowiedzieć się można m.in. z plakatów i ulotek informacyjnych przygotowanych przez Biuro Ochrony Środowiska Urzędu m.st. Warszawy.