Let's boycott Nobel Peace Prize from Norway because of "Legal Kidnapping" there!
Kosmetyki z mlekiem klaczy

Tym razem na słodko promujemy Pomorze Zachodnie

Tym razem na słodko promujemy Pomorze Zachodnie

Dwie zupełnie inne historie ukryte w produktach wytwarzanych na Pomorzu Zachodnim, choć ze wspólnym mianownikiem – słodkim smakiem. Lista Produktów Tradycyjnych poszerza się o kolejne przysmaki z województwa zachodniopomorskiego. To: krówka szczecinecka oraz miody dębickie wytwarzane z pożytku pochodzącego z roślin występujących na polach i łąkach gminy Maszewo. 

 

 

 

W tym tkwi nasza siła
Miody dębickie i krówka szczecinecka to kolejno 36 i 37 produkt z naszego regionu wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych. Listę tę prowadzi Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Mogą się na niej znaleźć produkty, do których wytwarzania wykorzystuje się metody znane  od co najmniej 25 lat. – Nasz region w kategorii miody jest potęgą. Praktycznie wszystkie powiaty mają takie silne produkty – mówił podczas konferencji prasowej wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Jarosław Rzepa i przypomniał, że dwa lata temu, podczas targów Polagra, stoisko Pomorza Zachodniego nawiązywało aranżacją to ula i tradycji pszczelarskich. Podczas konferencji wicemarszałek dziękował wnioskodawcom za trud włożony w uzyskanie wpisu.

 


Pszczółka, która przyniosła szczęście i dumę
Tradycja wytwarzania miodów dębickich sięga roku 1945 i wsi Dębice. Obecnie pod tą nazwą  wytwarzanych jest kilka odmian miodów – wielokwiatowy, lipowy, rzepakowy, gryczany, faceliowy, leśny, nawłociowy. Pożytek wykorzystywany do produkcji tych miodów pochodzi głównie z roślin występujących na polach i łąkach gminy Maszewo, a także okolicznych lasów mieszanych. – W latach 50. i 60. w co drugim gospodarstwie były ule. Z racji tego nazwa miody dębickie jest oddaniem hołdu i chęcią zapamiętania naszych sąsiadów, którzy zajmowali się pracą z pszczołami – mówił podczas konferencji Bogumił Szymański, właściciel gospodarstwa pasiecznego „Lipowa Pasieka w Dębicach” i razem z żoną wnioskodawca wpisania 36 produktu na LPT – Pan Kobylański, pan Oślizgło, pan Wręczycki, pan Sadowski, pan Jóźwik to tylko nieliczne nazwiska z kilkudziesięciu pszczelarzy, którzy mieli pasieki w Dębicach. Trudno było znaleźć tak małą wieś, w której żyło i pracowało tylu pszczelarzy – dodała pan Danuta Szymańska.

Burmistrz Miasta i Gminy Maszewo Jadwiga Ferensztajn jest dumna i zaszczycona, że miody dębickie zostały wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych. – Nie można sobie wyobrazić słodszej i milszej promocji. To pierwszy w naszej gminie produkt tradycyjny – mówiła podczas spotkania.

Znane w Polsce, znane na zagranicznych rynkach
O krówkach szczecineckich mówił prezes Cukierniczej Spółdzielni Inwalidów SŁOWIANKA ze Szczecinka Sławomir Pawłowski. To przedsiębiorstwo, które funkcjonuje od roku 1954.  – Krówkę w tej recepturze produkujemy od ponad 45 lat. Uważamy, że połączenie tradycji i nowoczesności w firmie jest  możliwe. Powróciliśmy do receptur opartych na naturalnych i pełnowartościowych składnikach – mówił pan Sławomir podczas konferencji. A w czym tkwi sukces krówki ze Szczecinka? – Nasze krówki są produkowane z pełnego mleka, z dodatkiem prawdziwego masła, na syropie ziemniaczanym, a nie glukozowym  - wyjaśniał na konferencji S. Pawłowski. Dodał też, że  smak krówek ze Słowianki jest niepowtarzalny.

Spółdzielnia SŁOWIANKA  w roku 2015 wysłała  na rynek chiński 50 ton swoich produktów, a w tym roku chce podwoić ten wynik. Firma sprzedaje swoje  produkty do Wietnamu czy Północnej Afryki.

70 procent załogi spółdzielni ze Szczecinka  to osoby z niepełnosprawnością.

SŁOWIANKA zatrudnia obecnie 185 osób.

Podczas konferencji Sławomir Pawłowski zwrócił uwagę na dobrą współpracę ze na linii biznes i samorząd i lokalne władze. Z tą opinią zgodził się  Wicestarosta Powiatu Szczecineckiego Marek Kotschy, który przyznał też, że smak krówek  szczecineckich  zna od dziecka.

Podczas konferencji wicemarszałek województwa Jarosław Rzepa przekazał producentom listy gratulacyjne podpisane przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza.


Komentarze

Podobne informacje

Rumunia: Kluż-Napoka - wypad do stolicy Transylwani

Rumunia: Kluż-Napoka - wypad do stolicy Transylwani

2017-06-19 15:44:28

Poleć z nami na przedłużony weekend do Transylwanii. Zachwyć się kulturą, historią oraz gościnnością lokalnej ludności.


W związku z narastającym kryzysem politycznym, MSZ ostrzega przed podróżami do Gwinei Bissau

W związku z narastającym kryzysem politycznym, MSZ ostrzega przed podróżami do Gwinei Bissau

2017-06-01 13:31:25

W związku z trwającym od połowy 2015 roku impasem politycznym, sytuacja bezpieczeństwa w Gwinei Bissau pogarsza się. Dochodzić może do groźnych demonstracji i zamieszek. Nie można wykluczyć gwałtownej eskalacji kryzysu.


Warszawa: Kawiarnia na bulwarze otwarta

Warszawa: Kawiarnia na bulwarze otwarta

2017-05-27 09:13:51

W piątek, 26 maja, rozpoczęła swoją działalność kawiarnia zlokalizowana w pawilonie na bulwarze Jana Karskiego. Oprócz kawy w pawilonie będzie można również zaopatrzyć się w wiedzę na temat warszawskich atrakcji turystycznych oraz skorzystać ze specjalnej oferty wydarzeń kulturalnych.


Złoty Pociąg na Pomorzu Zachodnim!

Złoty Pociąg na Pomorzu Zachodnim!

2017-05-19 19:32:54

Wzbudził zainteresowanie mediów i fanów kolejnictwa, zanim jeszcze dotarł do naszego województwa. To prawda - Pomorze Zachodnie będzie miało swój własny Złoty Pociąg. To prezent dla wszystkich pasażerów i pasjonatów kolei - podkreśla marszałek Olgierd Geblewicz. We wrześniu 2016 roku województwo podpisało ogromny kontrakt, wart 250 mln zł, na wykonanie i dostarczenie 17 nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych (tzw. EZT). W złotych barwach jeździć będzie „Impuls”, który jako pierwszy z tej dużej puli trafi do naszego regionu. Województwo nie planuje zmiany kolorystyki swoich pojazdów. Będzie tylko jeden Złoty Pociąg. To pomysł promocyjny, by zwrócić uwagę mieszkańców na to, jak zmienia się Pomorze Zachodnie, także w sferze infrastrukturalnej. - Złoty Pociąg odnalazł się na Pomorzu Zachodnim. Chcieliśmy w ten sposób wynagrodzić naszych pasażerów, którzy rocznie w liczbie 7-8 mln korzystają z usług przewozów regionalnych w naszym regionie. Bez nich nie byłoby nowych inwestycji i Złotego Pociągu. Dzięki temu, że nasi mieszkańcy wierzą w kolej, rokrocznie pociągi Przewozów wykonują gigantyczną pracę – mogłyby okrążyć Ziemię 138 razy! Złoty Pociąg to także prezent dla wszystkich miłośników kolei, których w naszym regionie jest wyjątkowo dużo – mówił marszałek Olgierd Geblewicz, podczas piątkowej (19 maja br.) konferencji prasowej.


Dlaczego lasy łęgowe są tak cenne?

Dlaczego lasy łęgowe są tak cenne?

2017-05-12 21:11:57

Łęgi nadwiślane są naturalną formą roślinności porastającej nabrzeża Wisły w granicach współczesnego – holoceńskiego zasięgu. Las łęgowy jest najżyźniejszą polską formacją leśną - o najwyższej bioróżnorodności. Ich produktywność jest porównywalna z dżunglą – równikowym lasem tropikalnym.


Wiosna w Ogrodzie Krasińskich

Wiosna w Ogrodzie Krasińskich

2017-05-09 07:46:35

Już od czerech lat warszawiacy przychodzą po spokój i relaks do zrewitalizowanego Ogrodu Krasińskich. 10 maja 2014 roku zaprezentowano nową szatę parku, nawiązującą do słynnego XIX-wiecznego projektu Franciszka Szaniora i uzupełnioną o nowe rozwiązania takie jak np. fontanna-pluskowisko.


Darłowo i czasy króla Eryka Pomorskiego

Darłowo i czasy króla Eryka Pomorskiego

2017-05-08 06:39:57

W Darłowie będzie się można przenieść jeszcze bardziej do czasów króla Eryka Pomorskiego. Wszystko za sprawą rekonstrukcji historycznego zamku i jego otoczenia. Projekt władz miejskich otrzyma wsparcie z RPO WZ 2014-2020. Umowę podpisał wicemarszałek województwa Tomasz Sobieraj oraz burmistrz Arkadiusz Klimowicz. Uroczystość miała miejsce w piątek, 5 maja 2017 roku w Darłowie.


Ostrzeżenie MSZ dla podróżujących na Filipiny

Ostrzeżenie MSZ dla podróżujących na Filipiny

2017-04-27 14:21:02

W związku z zagrożeniem terrorystycznym na terenie Filipin, trwającymi walkami pomiędzy siłami rządowymi a rebeliantami z ugrupowań islamskich, a także ze względu na podwyższone ryzyko porwania cudzoziemców, również w nadmorskich kurortach, na wyspach oraz jednostkach pływających w tym rejonie, Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca powstrzymanie się od podróżowania do południowej części Filipin.


Warszawa: Kto wykona nowe wejście do zoo?

Warszawa: Kto wykona nowe wejście do zoo?

2017-04-24 19:48:19

Do 4 maja przedsiębiorcy mają czas na składanie ofert w przetargu na wykonanie nowego wejścia do warszawskiego zoo. Powstanie ono od strony ul. Jagiellońskiej, na wysokości placu Hallera. Wyłoniony w postępowaniu wykonawca, będzie miał maksymalnie 90 dni na wykonanie inwestycji.


Egipt – wprowadzono stan wyjątkowy. Możliwe są zamachy terrorystyczne. Polski MSZ ostrzega podróżnych

Egipt – wprowadzono stan wyjątkowy. Możliwe są zamachy terrorystyczne. Polski MSZ ostrzega podróżnych

2017-04-19 10:52:52

W związku z wprowadzonym 10 kwietnia 2017 r. stanem wyjątkowym na terytorium całego kraju oraz utrzymującym się zagrożeniem zamachami terrorystycznymi, które mogą być kierowane także przeciwko turystom, Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże do Egiptu – z wyłączeniem wyjazdów grupowych do miejscowości turystycznych położonych po stronie afrykańskiej nad Morzem Czerwonym (Hurghada, El-Gouna, Safaga, Marsa Alam) oraz Sharm el-Sheikh na Półwyspie Synaj.