Let's boycott Nobel Peace Prize from Norway because of "Legal Kidnapping" there!
Kosmetyki z mlekiem klaczy

Tym razem na słodko promujemy Pomorze Zachodnie

Tym razem na słodko promujemy Pomorze Zachodnie

Dwie zupełnie inne historie ukryte w produktach wytwarzanych na Pomorzu Zachodnim, choć ze wspólnym mianownikiem – słodkim smakiem. Lista Produktów Tradycyjnych poszerza się o kolejne przysmaki z województwa zachodniopomorskiego. To: krówka szczecinecka oraz miody dębickie wytwarzane z pożytku pochodzącego z roślin występujących na polach i łąkach gminy Maszewo. 

 

 

 

W tym tkwi nasza siła
Miody dębickie i krówka szczecinecka to kolejno 36 i 37 produkt z naszego regionu wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych. Listę tę prowadzi Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Mogą się na niej znaleźć produkty, do których wytwarzania wykorzystuje się metody znane  od co najmniej 25 lat. – Nasz region w kategorii miody jest potęgą. Praktycznie wszystkie powiaty mają takie silne produkty – mówił podczas konferencji prasowej wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Jarosław Rzepa i przypomniał, że dwa lata temu, podczas targów Polagra, stoisko Pomorza Zachodniego nawiązywało aranżacją to ula i tradycji pszczelarskich. Podczas konferencji wicemarszałek dziękował wnioskodawcom za trud włożony w uzyskanie wpisu.

 


Pszczółka, która przyniosła szczęście i dumę
Tradycja wytwarzania miodów dębickich sięga roku 1945 i wsi Dębice. Obecnie pod tą nazwą  wytwarzanych jest kilka odmian miodów – wielokwiatowy, lipowy, rzepakowy, gryczany, faceliowy, leśny, nawłociowy. Pożytek wykorzystywany do produkcji tych miodów pochodzi głównie z roślin występujących na polach i łąkach gminy Maszewo, a także okolicznych lasów mieszanych. – W latach 50. i 60. w co drugim gospodarstwie były ule. Z racji tego nazwa miody dębickie jest oddaniem hołdu i chęcią zapamiętania naszych sąsiadów, którzy zajmowali się pracą z pszczołami – mówił podczas konferencji Bogumił Szymański, właściciel gospodarstwa pasiecznego „Lipowa Pasieka w Dębicach” i razem z żoną wnioskodawca wpisania 36 produktu na LPT – Pan Kobylański, pan Oślizgło, pan Wręczycki, pan Sadowski, pan Jóźwik to tylko nieliczne nazwiska z kilkudziesięciu pszczelarzy, którzy mieli pasieki w Dębicach. Trudno było znaleźć tak małą wieś, w której żyło i pracowało tylu pszczelarzy – dodała pan Danuta Szymańska.

Burmistrz Miasta i Gminy Maszewo Jadwiga Ferensztajn jest dumna i zaszczycona, że miody dębickie zostały wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych. – Nie można sobie wyobrazić słodszej i milszej promocji. To pierwszy w naszej gminie produkt tradycyjny – mówiła podczas spotkania.

Znane w Polsce, znane na zagranicznych rynkach
O krówkach szczecineckich mówił prezes Cukierniczej Spółdzielni Inwalidów SŁOWIANKA ze Szczecinka Sławomir Pawłowski. To przedsiębiorstwo, które funkcjonuje od roku 1954.  – Krówkę w tej recepturze produkujemy od ponad 45 lat. Uważamy, że połączenie tradycji i nowoczesności w firmie jest  możliwe. Powróciliśmy do receptur opartych na naturalnych i pełnowartościowych składnikach – mówił pan Sławomir podczas konferencji. A w czym tkwi sukces krówki ze Szczecinka? – Nasze krówki są produkowane z pełnego mleka, z dodatkiem prawdziwego masła, na syropie ziemniaczanym, a nie glukozowym  - wyjaśniał na konferencji S. Pawłowski. Dodał też, że  smak krówek ze Słowianki jest niepowtarzalny.

Spółdzielnia SŁOWIANKA  w roku 2015 wysłała  na rynek chiński 50 ton swoich produktów, a w tym roku chce podwoić ten wynik. Firma sprzedaje swoje  produkty do Wietnamu czy Północnej Afryki.

70 procent załogi spółdzielni ze Szczecinka  to osoby z niepełnosprawnością.

SŁOWIANKA zatrudnia obecnie 185 osób.

Podczas konferencji Sławomir Pawłowski zwrócił uwagę na dobrą współpracę ze na linii biznes i samorząd i lokalne władze. Z tą opinią zgodził się  Wicestarosta Powiatu Szczecineckiego Marek Kotschy, który przyznał też, że smak krówek  szczecineckich  zna od dziecka.

Podczas konferencji wicemarszałek województwa Jarosław Rzepa przekazał producentom listy gratulacyjne podpisane przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza.


Komentarze

Podobne informacje

Ostrzeżenie MSZ dla podróżujących na Filipiny

Ostrzeżenie MSZ dla podróżujących na Filipiny

2017-04-27 14:21:02

W związku z zagrożeniem terrorystycznym na terenie Filipin, trwającymi walkami pomiędzy siłami rządowymi a rebeliantami z ugrupowań islamskich, a także ze względu na podwyższone ryzyko porwania cudzoziemców, również w nadmorskich kurortach, na wyspach oraz jednostkach pływających w tym rejonie, Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca powstrzymanie się od podróżowania do południowej części Filipin.


Warszawa: Kto wykona nowe wejście do zoo?

Warszawa: Kto wykona nowe wejście do zoo?

2017-04-24 19:48:19

Do 4 maja przedsiębiorcy mają czas na składanie ofert w przetargu na wykonanie nowego wejścia do warszawskiego zoo. Powstanie ono od strony ul. Jagiellońskiej, na wysokości placu Hallera. Wyłoniony w postępowaniu wykonawca, będzie miał maksymalnie 90 dni na wykonanie inwestycji.


Egipt – wprowadzono stan wyjątkowy. Możliwe są zamachy terrorystyczne. Polski MSZ ostrzega podróżnych

Egipt – wprowadzono stan wyjątkowy. Możliwe są zamachy terrorystyczne. Polski MSZ ostrzega podróżnych

2017-04-19 10:52:52

W związku z wprowadzonym 10 kwietnia 2017 r. stanem wyjątkowym na terytorium całego kraju oraz utrzymującym się zagrożeniem zamachami terrorystycznymi, które mogą być kierowane także przeciwko turystom, Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże do Egiptu – z wyłączeniem wyjazdów grupowych do miejscowości turystycznych położonych po stronie afrykańskiej nad Morzem Czerwonym (Hurghada, El-Gouna, Safaga, Marsa Alam) oraz Sharm el-Sheikh na Półwyspie Synaj.


Polski MSZ ostrzega: Wybrzeże Kości Słoniowej – nie jest bezpiecznym miejscem dla podróżujących

Polski MSZ ostrzega: Wybrzeże Kości Słoniowej – nie jest bezpiecznym miejscem dla podróżujących

2017-04-12 11:18:32

W związku z zagrożeniem terrorystycznym, Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega przed podróżami do Wybrzeża Kości Słoniowej.


Polski MSZ: Wenezuela – ostrzeżenia dla podróżujących

Polski MSZ: Wenezuela – ostrzeżenia dla podróżujących

2017-04-10 22:59:22

W związku z napiętą sytuacją polityczną, Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega przed podróżami do Wenezueli.


Ruszyły regularne loty z Warszawy do Los Angeles

Ruszyły regularne loty z Warszawy do Los Angeles

2017-04-08 11:28:48

LOT uruchomił bezpośrednie loty Warszawa Okęcie (WAW) - Los Angeles (LAX). Będize można tam dolecieć 4 razy w tygodniu.


LOTTravel:  Jedziesz na wakacje?! Weź udział w kwietniowym Foto konkursie!

LOTTravel: Jedziesz na wakacje?! Weź udział w kwietniowym Foto konkursie!

2017-04-06 12:23:21

LOTTravel zachęca wszystkich, którzy w najbliższym czasie wybierają się na odpoczynek, aby wzięli udział w konkursie fotograficznym. Wystarczy spełnić 3 warunki, by wziąć udział. Do wygrania vouchery LOT Travel.


Polsi MSZ: Demokratyczna Republika Konga – aktualizacja ostrzeżenia dla podróżujących

Polsi MSZ: Demokratyczna Republika Konga – aktualizacja ostrzeżenia dla podróżujących

2017-03-29 13:58:18

Ze względu na bardzo napiętą sytuację polityczną i zagrożenie bezpieczeństwa, Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże do Demokratycznej Republiki Konga.


Każdy może podróżować w czasie. Jak zmiana czasu wpływa na inne kontynenty?

Każdy może podróżować w czasie. Jak zmiana czasu wpływa na inne kontynenty?

2017-03-27 15:39:04

Podczas minionego weekenu zmienił się czas z zimowego na letni. To tylko jedna godzina, a przecież podróżując po świecie możemy przenieść się w przyszłość lub przeszłość, nawet o kilkanaście godzin. Dowiedz się, jak przebiegają strefy czasowe, gdzie i dlaczego zmieniany jest czas oraz jaka jest różnica godzin między Polską a popularnymi miejscami podróży.


100 tysięcy turystów krajowych skorzysta z akcji: Polska zobacz więcej - Weekend za pół ceny

100 tysięcy turystów krajowych skorzysta z akcji: Polska zobacz więcej - Weekend za pół ceny

2017-03-22 12:32:22

Ogólnopolska akcja „Polska zobacz więcej – weekend za pół ceny” to wykorzystanie sprawdzonej formuły weekendowych akcji zniżkowych organizowanych przez polskie miasta i regiony oraz przeniesienie jej na poziom krajowy.